Paprikatermesztés és a Paprikafűző asszony szobra


Az Ungvári járásban található Nagydobronyban több évtizedes hagyománya van a paprikatermesztésnek és az őrölt pirospaprika készítésének. A fűszerpaprika ma már a falu védjegyévé vált.

A visszaemlékezések szerint az első magokat a nagydobronyi Benedek Irén férje - aki vasutas volt - hozta Magyarországról az 1950-es években. Tőlük vették át a szomszédok, míg aztán az egész faluban elterjedt a paprika, mellyel az 1970-es évektől kezdtek üzletszerűen foglalkozni. Ma már évente 100 tonnányi fűszerpaprika terem a faluban.

A kertben megtermelt paprikát augusztus végétől kezdik leszedni és cérnára felfűzni. Ezután a füzéreket kiakasztják az eresz alá vagy a tornácra, ahol a száraz és szellős helyen tovább szárítják, érlelik. Közel három hét elteltével a szárítóba kerül a paprika, majd jöhet az őrlés.


A Paprikafűző asszony szobrát ifj. Hidi Endre szobrász készítette 2012-ben.