Halábori Fedák Sári Közösségi Ház

"A János vitéz spórolt pénzéből vettem egy kis kétszázholdas birtokot Bereg megyében... A kis birtok neve Halábor volt és a Tisza partján feküdt. Hederával befuttatott kis kastély ámbitusán varrogatva némelykor igazán azt hittem, hogy boldog vagyok, [...] boldog, mint ugyan e helyen gyermekkoromban" - e gondolatok Fedák Sáritól származnak, s az Útközben című könyvéből maradtak ránk. Az idézet minden bizonnyal a halábori Fedák-kastély udvarát eleveníti fel, ami az idősek szerint a mai iskola helyén állt. A magyar színjátszás felejthetetlen és utánozhatatlan primadonnája és családja több szállal kötődik Haláborhoz. Legendák keringenek arról, hogy Fedák Sári volt az első, aki személyautóval érkezett a településre, s nevét őrzi a Halábor és Badaló közti Sári útja. A világhírnévre szert tett primadonna szívében mindig kárpátaljai, beregszászi maradt, s emléke előtt tisztelegve, a Fedák Sári-kultuszt erősítve az ő nevét viseli a magyar kormánytámogatásból felújított épület.